Do katalogu portugalského labelu Crónica pÅ™ibylo po deseti letech nové dÃlo Vitora Joaquima, laptopisty, výtvarnÃka a online aktivisty, od osmdesátých let jednoho z nejvýraznÄ›jÅ¡Ãch pÅ™edstavitelů portugalské elektronické scény.
Nové CD nese název Geography a je inspirováno myÅ¡lenkami amerického vÄ›dce, fyziologa a geografa Jareda Diamonda, zejména jeho dÃlem Osudy lidských spoleÄnostà (Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies, 1995; Äesky Columbus, 2000), které si klade otázku, co způsobilo, že se od urÄitého bodu zaÄaly různé lidské spoleÄnosti vyvÃjet různÄ› a nikoliv stejnÄ›? Diamondovou odpovÄ›dà je, že na vinÄ› jsou různá prostÅ™edà – tedy zemÄ›pis – nikoliv biologické odliÅ¡nosti mezi jednotlivými lidskými skupinami.
Tolik nutné hudebnÄ›-publicistické minimum, které v JoaquimovÄ› pÅ™ÃpadÄ› rád opustÃm. V prvnà řadÄ› proto, že umÄ›lcovu mikroesej na toto téma si lze pÅ™eÄÃst pouze v tiskové zprávÄ›, nikoliv na obalu CD samotného, kde je zmÃnÄ›na jen inspirace Diamondem a žádné rozklady na toto téma se nevedou (na crónicovském bandcampu ale zase ano), pÅ™edevÅ¡Ãm ale proto, že Joaquim je hudebnÃkem s natolik výrazným autorsko/improvizaÄnÃm rukopisem, že se rád nechám okouzlovat sluchovými vjemy, nikoliv brilantnÃm zámÄ›rem. Sám ostatnÄ›, podobnÄ› jako napÅ™Ãklad Francisco López, rád hraje potmÄ›, aby posluchaÄi byli opravdu posluchaÄi.
ZemÄ›pis v názvu alba se ovÅ¡em dá chápat i jako poklona jedenácti z hudebnÃků, s nimiž Joaquim – dle vlastnÃch preferencà spÃÅ¡ sólista – v minulosti mÄ›l tu Äest na pódiu; na novince záznamy spoleÄného hranà sampluje, takže se můžeme nechat pÅ™ekvapovat hlasy harfy, houslÃ, klavÃru, dechů, perkusà Äi akordeonu… a kromÄ› toho i samply z nÄ›kolika Joaquimových starÅ¡Ãch alb. Ty na novince najÃt neumÃm, u zvuků akustických nástrojů mÄ› ale těšÃ, jak organicky jsou vetkány do anorganického svÄ›ta jedniÄek a nul. Žádné duely, nýbrž plynulá pÅ™elévánà rovnocenných hlasů. Trochu nadbyteÄnÄ› působà jen sampl zkresleného hlasu v úvodnÃm tracku. Prý jde o záznam z programu Apollo, tedy symbolický pohled na pozemskou geografii z vesmÃrné výše, podobnà „rozhlasovà hlasatelé“ jsou ale dosti omÅ¡elou rekvizitou.
Poslouchat laptopistu, kterak kliká, katuje a glitchuje, v tom už je pro mÄ› sakramentská dávka nostalgie. Leckdo laptopy, které byly pÅ™ed cca patnácti lety div ne stavÄ›ny na piedestal, nynà bere jako samozÅ™ejmost, nutné zlo nebo je rovnou opustil pro hranà „živÄ›jšÓ, „analogovÄ›jšÓ, „kontaktnÄ›jšÓ. Z noÅ¥asů se stala tak samozÅ™ejmá souÄást domácnostà a pracoviÅ¡Å¥, že nás svou novostà a nedostupnostà už nedojmou. (Kolik laptopů byste si koupili za penÃze na pořádný modulárnà synťák?) Zrovna tak hudba, kterou jsme si zvykli spojovat s termÃny uvedenými v prvnÃm řádku tohoto odstavce, už má dávno setÅ™ený pel.
Vitor Joaquim ovÅ¡em s pÅ™ehledem ukazuje, že živá digitálnà hra na pomezà kompozice a improvizace je dodnes platnou disciplÃnou a dá se dÄ›lat s virtuozitou, jejÞ samozÅ™ejmou souÄástà je nezastupitelnost nástroje. Netroufám si odhadnout, do jaké mÃry se zde živÄ› improvizuje, do jaké komponuje, do jaké stÅ™Ãhajà nahrávky vzniklé v různých kontextech (i geografických). PatrnÄ› od každého nÄ›co, výsledek je ale nezpochybnitelnÄ› joaquimovský.
Osmero tracků se honosà pÅ™Ãkladnou digitálnà Äistotou, pÅ™itom ale působà jako ideálnà hudba pro podzimnà poslech pÅ™i svÃÄce. Každá vrstva zvuku nese výrazný melodický Äi rytmicko-repetitivnà motiv (nebo jeho náznak), vždy ve stÅ™ednÃm až pomalém tempu. VÅ¡echny hlasy se pÅ™irozenÄ› pÅ™elévajÃ, doplňujà a stÅ™ÃdajÃ, žádný nápad nenà strojovÄ› opakován. Improvizace, softwarové a stÅ™ihaÄské fÃgle – a výsledek je uklidňujÃcÃm způsobem skoropÃsňový. StaÄilo by jen tu a tam neuhnout a mÃsto dalÅ¡Ã pozvolné odboÄky nÄ›co zapÄ›t… ale proÄ, že ano? Takhle je to podmanivÄ›jÅ¡Ã. Petr Ferenc
via HIS Voice